Spawarki MIG|MAG - migomaty, półautomaty spawalnicze

Na czym polega spawanie migomatem

Spawanie migomatem, a właściwie metodami MIG/MAG, polega na użyciu drutu spawalniczego oraz gazu osłonowego. W trakcie procesu, drut spawalniczy jest automatycznie podawany do miejsca spawania, gdzie przy pomocy napięcia elektrycznego tworzy łuk, topiąc zarówno drut, jak i materiał bazowy.

Powstały w ten sposób płynny metal łączy się, tworząc po stwardnieniu trwałą spoinę. Cały proces jest chroniony przez gaz osłonowy (często argon, CO2 lub ich mieszanki), który zabezpiecza płynny metal przed reakcją z otaczającym powietrzem, eliminując ryzyko wad spoiny, takich jak porowatość czy korozja.

Regulacja prądu, prędkości podawania drutu i przepływu gazu jest kluczowa dla uzyskania optymalnych rezultatów.

Metoda spawania MIG/MAG jest popularna w przemyśle i warsztatach ze względu na wydajność i wszechstronność. Jest także najłatwiejsza do opanowania przez początkującego spawacza.

Co mogę spawać migomatem

Migomatem można spawać wiele różnych materiałów, oto najczęstsze z nich:

  • Stal niskowęglowa i konstrukcyjna: To najczęstszy materiał spawany migomatem. Stosuje się do tego celu druty spawalnicze stalowe i gazy osłonowe, takie jak CO2 lub mieszanki argonu i CO2.
  • Stal nierdzewna: Aby spawać stal nierdzewną migomatem, używa się specjalnych drutów ze stali nierdzewnej oraz mieszanki argonu z niewielką ilością CO2.
  • Aluminium: Spawanie aluminium migomatem wymaga specjalnego drutu aluminiowego oraz gazu osłonowego, którym jest zwykle czysty argon. Ze względu na niższą temperaturę topnienia aluminium oraz jego specyficzne właściwości, spawanie tego materiału może wymagać pewnej wprawy.
  • Stal ocynkowana: Można ją spawać migomatem, ale trzeba być ostrożnym, aby unikać wdychania oparów cynku. W niektórych przypadkach warto zastosować druty rdzeniowe, które umożliwiają spawanie bez gazu osłonowego.
  • Brąz i mosiądz: Choć mniej powszechne, spawanie tych materiałów migomatem jest możliwe przy użyciu odpowiednich drutów spawalniczych i gazów osłonowych.
  • Stal Corten: To stal odporna na korozję atmosferyczną. Może być spawana migomatem przy użyciu specjalnych drutów przeznaczonych do tego typu stali.

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego drutu spawalniczego i gazu osłonowego jest kluczowy dla uzyskania jakościowych spoin oraz uniknięcia problemów takich jak porowatość, pęknięcia czy korozja. Ponadto, nie wszystkie migomaty są przystosowane do spawania wszystkich wymienionych materiałów, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z opisem urządzenia lub porozmawiać z naszym konsultantem.

Jakiej mocy migomat jest mi potrzebny

Ogólna zasada przyjmuje stosowanie prądu o natężeniu 30-40 amperów (A) na każdy milimetr spawanego materiału.

Przykładowo:

  • Lekkie prace i cienkie materiały: Jeśli planujesz spawać głównie cienkie blachy, takie jak karoserie samochodowe, migomat o zakresie prądowym do 130 amperów powinien być wystarczający.
  • Średniej grubości materiały: Jeśli będziesz spawać materiały o średniej grubości, takie jak konstrukcje stalowe o grubości 2-6 mm, warto rozważyć migomat o zakresie prądowym do 180 amperów.
  • Grube materiały: Do spawania grubych materiałów, takich jak grube profile czy rury, migomat o zakresie prądowym do 250 amperów (lub nawet więcej) może być konieczny.
  • Wielozadaniowość: Jeśli planujesz używać migomatu do różnych zadań, zarówno lżejszych, jak i cięższych, warto wybrać urządzenie o szerokim zakresie regulacji prądu. Pozwoli to dostosować parametry spawania do konkretnego zadania.
  • Przeznaczenie: Do użytku domowego lub warsztatowego migomat o maksymalnym zakresie do 200 A zazwyczaj wystarcza. Dla profesjonalnych zastosowań, w których wymagane jest spawanie przez dłuższy czas i przy większych prądach, warto zainwestować w mocniejsze urządzenie.
Co to jest synergia w spawarce MIG/MAG

Synergia w migomacie odnosi się do automatycznej regulacji parametrów spawania w oparciu o wprowadzone przez użytkownika dane. Najprościej mówiąc, to taki "autopilot" dla spawacza. W trybie synergicznym użytkownik określa podstawowe parametry, takie jak rodzaj i średnicę drutu spawalniczego, rodzaj gazu osłonowego oraz grubość materiału, który ma być spawany. Na podstawie tych danych migomat automatycznie dostosowuje prędkość podawania drutu i odpowiednie natężenie prądu, aby uzyskać optymalne warunki spawania.

Korzyści z użycia trybu synergicznego:

  • Uproszczenie procesu: Dzięki synergii mniej doświadczeni spawacze mogą łatwiej uzyskać jakościowe spoiny bez konieczności ręcznej regulacji wszystkich parametrów spawania.
  • Szybkie dostosowywanie: Jeśli zachodzi potrzeba zmiany grubości materiału lub typu drutu, tryb synergiczny pozwala na szybkie dostosowanie parametrów spawania.
  • Zmniejszenie błędów: Automatyczne ustawienia pomagają zmniejszyć ryzyko błędów związanych z nieodpowiednim ustawieniem parametrów spawania.
  • Elastyczność: Choć migomat w trybie synergicznym automatycznie reguluje parametry, większość urządzeń pozwala również na ręczne dostosowanie, jeśli spawacz chce dokonać pewnych modyfikacji.
Jaki gaz do migomatu potrzebuję

Wybór gazu do migomatu zależy od rodzaju materiału, który będziesz spawać, oraz od konkretnego procesu spawania.

Oto często używane gazy i ich zastosowania:

  • Mieszanka Argon/CO2: To najczęściej wykorzystywany gaz osłonowy, zwłaszcza do spawania stali węglowej i niskostopowej. Zawartość CO2 może wynosić od 2% do 25%, a resztę stanowi argon. 
  • Dwutlenek węgla (CO2): Stosowany głównie do spawania stali węglowych. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale może powodować większą ilość rozbryzgów w porównaniu z mieszaninami gazów.
  • Czysty Argon: Głównie stosowany do spawania aluminium i innych metali nieżelaznych, takich jak magnez czy tytan, w procesie MIG. Argon zapewnia czysty, stabilny łuk.

Do bardziej specjalistycznych celów używa się także tych gazów:

  • Mieszanka Argon/O2 (Tlen): Zazwyczaj stosowana do spawania stali nierdzewnej, gdzie tlen poprawia stabilność łuku.
  • Mieszanka Argon/Hel: Używana głównie do spawania aluminium lub miedzi w sytuacjach, gdzie wymagana jest większa penetracja niż przy czystym argonie.
  • Mieszanka Argon/CO2/Hel: Zastosowanie helu może pomóc w poprawie przenikania przy spawaniu stali nierdzewnej grubościennych.
  • Czysty Hel: Bywa używany do spawania metali o dużej przewodności cieplnej, jak np. miedź czy grube aluminium, ale jest rzadziej stosowany ze względu na koszty.
Czy migomat może spawać elektrodą

Tak, migomaty są zwykle wielofunkcyjne i pozwalają na spawanie zarówno metodą MIG/MAG, jak i elektrodą otuloną (MMA). Jeśli planujesz korzystać z obu technik, wybierz migomat z możliwością regulacji prądu i odpowiednimi złączami do uchwytu elektrody oraz przewodu masowego. Najczęściej producenci oprócz uchwytu spawalniczego MIG/MG do zestawu dołączają także uchwyt elektrodowy.

Co oprócz migomatu muszę kupić żeby spawać

Aby skutecznie i bezpiecznie spawać migomatem, oprócz samej spawarki potrzebujesz także kilku niezbędnych akcesoriów i wyposażenia:

Drut spawalniczy: Dostępny w różnych średnicach i rodzajach, dopasowany do materiału, który będziesz spawać. Najpopularniejszym drutem do spawania stali czarnej jest drut typu SG2.

Butla z gazem osłonowym: Zwykle jest to argon, CO2 lub ich mieszanka. Wybór gazu zależy od materiału spawanego.

Reduktor gazowy: To inaczej regulator do butli z gazem, który umożliwia ustawienie odpowiedniego przepływu gazu z butli do spawarki.

Uchwyt spawalniczy: W większości przypadków jest już dołączony do zakupionego migomatu. W przypadku chęci zmodyfikowania zestawu w późniejszym czasie, uchwyty spawalnicze można zakupić osobno.

Przyłbica spawalnicza: Chroni twarz, zwłaszcza oczy, przed intensywnym światłem łuku spawalniczego i iskrami. Maska spawalnicza trzymana w ręce jest niewygodna, warto więc zainteresować się przyłbicą zakładaną na głowę.

Rękawice spawalnicze: Zabezpieczają dłonie przed ciepłem, iskrami i metalowymi rozpryskami.

Odzież ochronna: Niepalna kurtka lub fartuch, chroniący przed iskrami i promieniowaniem UV będzie dobrą inwestycją. Szczególnie dla osób spawających dużo.

Jaka przyłbica spawalnicza do migomatu

Wybór przyłbicy do spawania zależy od wielu czynników, oto kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę:

  • Automatyczne przyciemnianie: Współczesne przyłbice często mają wbudowane filtry automatycznie przyciemniające. Dzięki nim przyłbica automatycznie przyciemnia się w momencie zapłonu łuku spawalniczego, chroniąc oczy przed intensywnym światłem.
  • Zakres przyciemniania: Sprawdź, czy zakres przyciemniania jest odpowiedni do twoich potrzeb. Do różnych zastosowań (np. spawanie MIG, TIG czy MMA) mogą być potrzebne różne poziomy przyciemniania.
  • Pole widzenia: Większe pole widzenia ułatwia pracę i pozwala na lepsze monitorowanie obszaru spawania.
  • Waga i komfort: Lekka i ergonomicznie zaprojektowana przyłbica zapewnia komfort nawet podczas długich godzin pracy.
  • Dostosowywanie do głowy: Dobrze jest, jeśli przyłbica ma regulowane paski i poduszki dla lepszego dopasowania i komfortu.

Najlepszym wyborem dla spawaczy korzystających z migomatu jest przyłbica samościemniająca. Automatycznie dostosowując poziom przyciemniania w odpowiedzi na intensywność łuku spawalniczego, chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem, eliminując ryzyko uszkodzenia wzroku. Ułatwia to również pracę, ponieważ spawacz nie musi manualnie podnosić lub opuszczać osłony przed każdym spawaniem, co zwiększa wydajność i dokładność. Obecnie koszt zakupu nie jest znacząco wyższy niż tradycyjnych, pasywnych przyłbic.

Spawarka Weldman Micro MIG 200 - zestaw - 103 105-G - Weldman - 2 Spawarka Weldman Micro MIG 200 - zestaw - 103 105-G - Weldman - 2 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Weldman Micro MIG 200 - zestaw

Weldman
103 105-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 20 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 40 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne
(34)
1 449,00 zł
Weldman Micro MIG 200 to spawarka wykonana w oparciu o technologię IGBT zaprojektowana do spawania metodami: MIG/MAG, FLUX, MMA (stali węglowych, nierdzewnych, stopowych, odlewów żeliwnych oraz aluminium).
Spawarka Ideal Praktik MIG 200 ND MMA IGBT - zestaw - PMIG200V2-G - Ideal - 3 Spawarka Ideal Praktik MIG 200 ND MMA IGBT - zestaw - PMIG200V2-G - Ideal - 3 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Ideal Praktik MIG 200 ND MMA IGBT - zestaw

Ideal
PMIG200V2-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: C16 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 100 / 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne
(4)
1 379,00 zł
Urządzenie Ideal Praktik MIG 200 MMA IGBT to inwertorowy półautomat spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG, MMA oraz FLUX (spawanie drutem samoosłonowym). Prąd spawania 200 A. Zasilanie 230 V. Średnica drutu spawalniczego 0,6-0,8 mm. Podajnik drutu 2-rolkowy. Wersja MMA z możliwością spawania elektrodą. Odświeżona wersja z 2021 r.
Spawarka Magnum MIG 200 W MMA IGBT - zestaw - U MI 200W MMA-G - Magnum - 3 Spawarka Magnum MIG 200 W MMA IGBT - zestaw - U MI 200W MMA-G - Magnum - 3 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Magnum MIG 200 W MMA IGBT - zestaw

Magnum
U MI 200W MMA-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 20 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 180 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne
(17)
1 979,00 zł
Urządzenie Magnum MIG 200 W MMA IGBT jest profesjonalnym półautomatem spawalniczymi przeznaczonym do ręcznego, elektrycznego spawania stali niskowęglowej, niskostopowej (MAG), stali stopowych (MIG) oraz aluminium i jego stopów.
Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia ND II - zestaw - U MI 208ALDII-G - Magnum - 5 Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia ND II - zestaw - U MI 208ALDII-G - Magnum - 5 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia ND II - zestaw

Magnum
U MI 208ALDII-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 20 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 40 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne / synergiczne
(13)
2 239,00 zł
Magnum MIG 208 Alu Synergia ND II "z klapką" to zaawansowane technologicznie, urządzenie spawalnicze do spawania metodą MIG/MAG, MMA, TIG LIFT, FCAW i lutospawania.
Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia L 4x4 - zestaw | U MI 208ALU 4X4 Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia L 4x4 - zestaw | U MI 208ALU 4X4 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia L 4x4 - zestaw

Magnum
U MI 208ALU 4X4-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: C20 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 40 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne / synergiczne
2 249,00 zł
Magnum MIG 208 Alu Synergia L 4x4 to nowoczesne urządzenie spawalnicze, przeznaczone do ręcznego, elektrycznego spawania metodą MIG/MAG, MMA, TIG LIFT, FCAW i lutospawania.
Spawarka Magnum MIG 209 Alu Synergia - zestaw - U MI 209AL SY-G - Magnum - 3 Spawarka Magnum MIG 209 Alu Synergia - zestaw - U MI 209AL SY-G - Magnum - 3 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Magnum MIG 209 Alu Synergia - zestaw

Magnum
U MI 209AL SY-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 20 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 40 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: synergiczne
(5)
2 270,00 zł
Urządzenie Magnum MIG 209 Alu Synergia jest profesjonalnym, synergicznym półautomatem spawalniczym, przeznaczonym do ręcznego, elektrycznego spawania stali niskowęglowej, niskostopowej (MAG), stali stopowych oraz aluminium i jego stopów (MIG).
Spawarka Sherman DIGIMIG 200 HIT - zestaw - 7812719-G - Sherman - 5 Spawarka Sherman DIGIMIG 200 HIT - zestaw - 7812719-G - Sherman - 5 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Sherman DIGIMIG 200 HIT - zestaw

Sherman
7812719-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 25 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 100 / 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne / synergiczne
(4)
1 599,00 zł
Synergiczna spawarka Sherman DIGIMIG 200 HIT to innowacyjne urządzenie przeznaczone do spawania ręcznego stali i metali kolorowych. Umożliwia spawanie metodami MMA (elektrodą otuloną), TIG Lift, oraz MIG/MAG.
Spawarka Magnum MIG 220 W MMA IGBT - zestaw - U MI 220W MMA-G - Magnum - 3 Spawarka Magnum MIG 220 W MMA IGBT - zestaw - U MI 220W MMA-G - Magnum - 3 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Magnum MIG 220 W MMA IGBT - zestaw

Magnum
U MI 220W MMA-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 20 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne
(24)
2 129,00 zł
Urządzenie Magnum MIG 220 W MMA IGBT jest profesjonalnym półautomatem spawalniczymi przeznaczonym do ręcznego, elektrycznego spawania stali niskowęglowej, niskostopowej (MAG), stali stopowych (MIG) oraz aluminium i jego stopów.
Spawarka Spartus EasyMIG 217 Dual Pulse - zestaw - EASYMIG217DP-PAK-15-3-G - Spartus - 3 Spawarka Spartus EasyMIG 217 Dual Pulse - zestaw - EASYMIG217DP-PAK-15-3-G - Spartus - 3 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Spartus EasyMIG 217 Dual Pulse - zestaw

Spartus
EASYMIG217DP-PAK-15-3-G
Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne / synergiczne
(3)
3 039,00 zł
Spawarka SPARTUS® EasyMIG 217 Dual Pulse to nowoczesny, inwertorowy półautomat spawalniczy skonstruowany w oparciu o tranzystory IGBT. Umożliwia spawanie MIG/MAG, TIG Lift oraz spawanie elektrodą otuloną MMA.
Spawarka Spartus EasyMIG 210S - zestaw - EASYMIG210S-PAK-15-3-G - Spartus - 5 Spawarka Spartus EasyMIG 210S - zestaw - EASYMIG210S-PAK-15-3-G - Spartus - 5 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Spartus EasyMIG 210S - zestaw

Spartus
EASYMIG210S-PAK-15-3-G
Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 50 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne / synergiczne
(2)
1 878,00 zł
SPARTUS® EasyMIG 210S to nowoczesny, inwertorowy półautomat spawalniczy, skonstruowany w oparciu o tranzystory IGBT. Posiada funkcję spawania w osłonie gazów obojętnych i aktywnych (MIG/MAG), spawanie elektrodą otuloną (MMA) oraz spawanie TIG Lift z zajarzeniem łuku przez potarcie.
Spawarka Magnum MIG 240 LCD Dual Puls Synergia - zestaw - U MI 240 DP LCD-G - Magnum - 5 Spawarka Magnum MIG 240 LCD Dual Puls Synergia - zestaw - U MI 240 DP LCD-G - Magnum - 5 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Magnum MIG 240 LCD Dual Puls Synergia - zestaw

Magnum
U MI 240 DP LCD-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 25 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 100 / 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: synergiczne
(7)
3 379,00 zł
Urządzenie Magnum MIG 240 Dual Puls Synergia LCD jest lekkim przenośnym półautomatem spawalniczym zasilanym z sieci jednofazowej 230 V o maksymalnym prądzie spawania 200 A.
Spawarka Sherman MIG 200HD - zestaw - 7812393-G - Sherman - 5 Spawarka Sherman MIG 200HD - zestaw - 7812393-G - Sherman - 5 2
W magazynie
Spawarki MIG|MAG

Spawarka Sherman MIG 200HD - zestaw

Sherman
7812393-G
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]: 25 Zasilanie [V]: 230 Minimalny prąd spawania MIG [A]: 30 Maksymalny prąd spawania MIG [A]: 200 Procesy spawania: MIG / MAG / MMA / TIG Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]: 200 Sterowanie [ręczne, synergiczne]: ręczne / synergiczne
(6)
2 033,00 zł
Synergiczna spawarka Sherman MIG 200HD służy do spawania ręcznego stali i metali kolorowych. Umożliwia spawanie metodami MMA (elektrodą otuloną), TIG Lift, oraz MIG/MAG w trybie synergicznym i manualnym.
Pokazano 1-12 z 284 pozycji

Spawarki MIG/MAG – łatwa obsługa i efektywność działania

Czym wyróżniają się spawarki MIG/MAG, które dostępne są w naszej ofercie sprzedażowej? To przede wszystkim urządzenia przeznaczone do spawania w osłonie gazów. Nazwa metody MIG odnosi się do procesu przeprowadzanego z użyciem gazu chemicznie obojętnego, na przykład argonu, natomiast MAG opiera się na dwutlenku węgla lub jego mieszaninach, to jest na gazie aktywnym. Spawarki stosowane w tej metodzie nazywane są migomatami. To urządzenia wszechstronne, wykorzystywane do spawania takich materiałów, jak miedź, aluminium czy stal konstrukcyjna. Nadają się do użytku przemysłowego oraz hobbystycznego.

Co to jest migomat i na czym polega spawanie metodą MIG/MAG?

Migomaty to powszechnie stosowane półautomatyczne urządzenia spawalnicze, które mogą pracować w dowolnej pozycji, stąd są chętnie używane w warsztatach samochodowych. Bez trudu można z ich pomocą dokonywać łączenia materiałów także w miejscach trudno dostępnych. Spawarki MIG/MAG są wydajne, precyzyjne i umożliwiają tworzenie estetycznych spoin wysokiej jakości.

Standardowo migomat składa się z kilku elementów. Podstawowym jest oczywiście samo urządzenie spawalnicze z przewodem zasilającym. Wśród pozostałych części systemu wyróżnia się:

  • podajnik drutu (wewnętrzny lub wydzielony),

  • uchwyt spawalniczy,

  • przewód masowy z zaciskiem,

  • chłodnica cieczy (w bardziej zaawansowanych migomatach),

  • przewód elektrodowy (opcjonalny w urządzeniach 2w1 oraz 3w1).

W procesie spawania metodą MIG/MAG wykorzystuje się spawalnicze druty elektrodowe, podawane w trakcie pracy w sposób ciągły. Wytwarzany przez półautomat łuk elektryczny inicjuje zwarcie topiącego drutu z łączonym surowcem. Powstające jeziorko oraz sam łuk są osłaniane wybranym gazem obojętnym lub aktywnym, w zależności od opracowywanych materiałów. Decydując się na tę metodę, spawacz może bardzo płynnie regulować parametry pracy, a uzyskiwane spoiny pozostają równomierne.

Gazy stosowane w migomatach

Jak już wspomnieliśmy spawanie metodą MIG/MAG prowadzone jest w osłonie gazów dostosowanych do materiałów, jakie zostają ze sobą łączone. Chronią one surowiec przed wpływem warunków otoczenia, ale też poprawiają sam proces spawania i niewątpliwie są niezbędne do uzyskania spoiny o jak najlepszej jakości. W przypadku spawania MIG wykorzystuje się gazy, które są obojętne chemicznie, a więc takie, jak:

  • argon – używany przy metalach narażonych na działanie tlenu, stanowi również składnik mieszanin gazowych,

  • hel – poprawia prędkość spawania, może być mieszany z argonem. 

Ze względu na swoje właściwości gazy te używane są przy spawaniu miedzi, aluminium, cyrkonu, tytanu oraz stopów tych metali.

Spawanie stali nierdzewnej i wysokostopowej zalecane jest w osłonie gazu o wysokiej zawartości argonu (czysty argon lub jego mieszanka). Jeśli podejmujesz się spawania takich materiałów, jak stal niestopowa, niskostopowa lub metale nieżelazne, musisz postawić na metodę MAG. W tym przypadku gaz osłonowy powinien być gazem aktywny chemicznie. Najczęściej do tego celu wybiera się mieszaniny dwutlenku węgla z argonem. W przypadku metali o niskiej zawartości węgla zalecamy stosowanie mieszanki argonu i tlenu

Prawidłowe ustawienie spawarki MIG/MAG

Migomat jest urządzeniem dającym spawaczowi ogromne możliwości regulacji pracy i dostosowywania parametrów do indywidualnych potrzeb. Przy prawidłowym dobraniu funkcji spawania względem planowanych działań możesz pracować efektywnie i naprawdę wygodnie! Jako użytkownik wpływasz na napięcie, prędkość podawania drutu, natężenie łuku – jeśli planujesz płytkie wtopienie ustaw wyższą wartość napięcia, co zapewni dłuższy łuk. 

W migomacie możesz też ustawić prędkość podawania drutu, by dostosować ją tak do wybranego poziomu napięcia łuku, jak i w celu stabilizacji spawania. Od tego, jaki materiał jest poddawany obróbce, zależy także typ i grubość drutu, którego średnica może wynosić od 0,6 mm do nawet 2 mm. 

Ustawianie poszczególnych parametrów, takich jak napięcie prądu czy prędkość podawania drutu zależne są od typu łączonych materiałów oraz cech wybranych drutów. Pełną kontrolę nad wybranymi wartościami zapewniają półautomaty spawalnicze wyposażone w wyświetlacze. Na uwagę zasługują z pewnością migomaty marki Magnum, wśród których dostępne są modele z ekranami LCD wyświetlającymi bieżące ustawienia. 

Na jaki migomat się zdecydować?

Każdemu Klientowi zapewniamy ogromny wybór spawarek typu migomat. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup urządzenia spawalniczego tego rodzaju? Poza podstawowymi funkcjonalnościami, takimi jak możliwość ustawienia napięcia łuku czy prędkości posuwu drutu ważne są wszelkie funkcje usprawniające spawanie. Można do nich zaliczyć zmianę biegunowości oraz regulację indukcyjności.

Dostępne w sprzedaży spawarki wyposażone zostały w opcję spawania prądem pulsacyjnym, to jest niejako dwoma rodzajami prądu. Pierwszy (podstawowy) ma za zadanie podtrzymać łuk elektryczny oraz nadtopić elektrodę wraz z powierzchnią metali, które zostają łączone. Drugi prąd pozwala natomiast przenieść do jeziorka spawalniczego drobiny ciekłego metalu przy znacznym ograniczaniu rozprysków. 

Bardzo ciekawą opcją jest funkcja sterowania synergicznego, którą znajdziesz w większości urządzeń dostępnych w naszym asortymencie. Dlaczego warto się nad nią pochylić? Ponieważ za jej pomocą wszystkie parametry pracy dostosowują się automatycznie do ustawionego napięcia łuku. Wybierając migomat ze sterowaniem synergicznym usprawnisz spawanie dowolnych elementów!

Gwarantujemy ekspresowe dostawy kurierskie w 24h!

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Gliwice, Zabrze, Bytom, Rzeszów, Olsztyn, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Płock, Opole, Elbląg? Niezależnie gdzie mieszkasz, dostarczymy do Ciebie zakupioną spawarkę ekspresowo!


Najczęściej wyszukiwane typy migomatów:


To również warto przeczytać

Jak skutecznie dbać o spawarkę? Kilka porad dotyczących eksploatacji sprzętu.

Jaka spawarka inwertorowa dla amatora?

Najlepsza spawarka do domu – jaką wybrać?

Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze spawarki.


Nie wiesz jakie urządzenie wybrać? Sprawdź nasz aktualny ranking spawarek!

Popularne marki i kategorie w dziale spawarek

Polecane kategorie
Popularne Marki
Materiały spawalnicze
Filtruj według
Cena
Producenci
Wyposażenie - pakiety
Zasilanie [V]
Typ podajnika drutu
Procesy spawania
Sterowanie [ręczne, synergiczne]
Funkcja Puls
Regulacja indukcyjności
Funkcja lutospawania
Spawanie bez gazu
Obsługiwana średnica szpuli drutu [mm]
Zabezpieczenie sieci 230 V [A]
Zabezpieczenie sieci 400 V [A]
Minimalny prąd spawania MIG [A]
Maksymalny prąd spawania MIG [A]
Funkcja 2-takt/4-takt
Gwarancja
Filtruj
Produkt dodany do listy ulubionych.
Produkt został dodany do porównania.