Spawarki inwertorowe, elektrodowe MMA
Spawarka Ideal Expert ARC 500 Cellulosic - zestaw
Spawarka Kemppi Minarc 150 - zestaw
Spawarka Ideal Praktik 205 Digital - zestaw
Spawarka Ideal Expert ARC 201 PFC - zestaw
Spawarka Magnum Snake 200 LED - zestaw
Spawarka Weldman ARC 230 - zestaw
Spawarka Magnum Snake 225 IGBT - zestaw
Spawarka Magnum Power VIP 5000 Synergia LCD - zestaw
Spawarka Spartus EasyARC 216 Pulse - zestaw
Spawarka Ideal Praktik 220 LED Synergy Pulse - zestaw
Spawarka Weldman ARC 250 LCD Synergia - zestaw
Spawarki MMA dla hobbystów i profesjonalistów
Spawarki MMA to urządzenia spawalnicze, które mogą być użytkowane zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalnych użytkowników. Ogromną zaletą sprzętu należącego do tej kategorii produktowej jest przystępna cena, a do tego lekka, kompaktowa konstrukcja. Decydując się na wybór urządzenia spawającego metodą MMA klienci kierują się również łatwością obsługi oraz sporymi możliwościami technicznymi. Spawarki tego rodzaju są przy tym wygodne w eksploatacji, ponieważ nie wymagają używania dodatkowych butli z gazem osłonowym.
Spawarka inwertorowa w metodzie MMA
Spawarki MMA to urządzenia inwertorowe, które spawają metodą MMA, najstarszą i prawdopodobnie najpopularniejszą techniką w tej branży. W odróżnieniu od pozostałych metod, to jest MIG/MAG oraz TIG, w tym przypadku wykorzystuje się topliwą elektrodę otuloną. Oczywiście nadal jest to technika spawania łukowego. Do zajarzenia łuku elektrycznego dochodzi w momencie kontaktu elektrody ze spawanym podłożem.
W metodzie tej istotną rolę odgrywa właśnie elektroda otulona. Produkowana z metalowego rdzenia jest ściśle pokryta otuliną, która w trakcie spawania uwalnia gaz osłonowy. Jego celem jest ochrona powstającego jeziorka spawalniczego przed działaniem czynników zewnętrznych, by uzyskać spoinę dobrej jakości. Wraz ze stopniowym topnieniem elektrody wytrąca się również żużel – ten musi zostać usunięty w sposób mechaniczny.
Ponieważ w metodzie tej nie korzysta się z zewnętrznego źródła gazu osłonowego, oferowane przez nasze centrum spawarki MMA można wykorzystywać również do prac terenowych. Są niezwykle wygodne w użyciu, dzięki czemu łatwiej pracuje się nimi w miejscach trudno dostępnych.
Do jakich metali stosuje się spawarki MMA?
Spawarki MMA można wykorzystywać do spawania metali różnego typu. Urządzenia te sprawdzą się w przypadku stali stopowych i niestopowych, ale też można z ich pomocą łączyć żeliwo, aluminium czy miedź, uzyskując trwałą spoinę. Świetnie funkcjonują w miejscach o utrudnionym dostępie, można z nimi pracować w każdej pozycji.
Praca spawarki inwertorowej MMA zależy w dużej mierze od zastosowanej elektrody otulonej. Wyróżnia się kilka różnych typów elektrod, z których najbardziej uniwersalne są rutylowe, zapewniające gładki spaw i żużel łatwy do usunięcia. Ponadto dostępne są elektrody kwaśne, celulozowe oraz zasadowe. W razie potrzeby można także skorzystać z wariantów łączonych.
Prawidłowy dobór elektrody otulonej polega nie tylko na dostosowaniu jej składu chemicznego, ale też średnicy, która jest zależna od grubości spawanego materiału. Im grubsza będzie warstwa metalu, na której wykonywany jest spaw, tym szerszą elektrodę należy wybrać.
Działanie spawarek MMA i najważniejsze funkcje
Pomimo prostej budowy działanie spawarek MMA jest doceniane przez wielu użytkowników, także tych mniej doświadczonych. Standardowe urządzenie składa się z:
- źródła prądu wyposażonego w elektroniczne sterowanie,
- przewodu elektrodowego, którego celem jest doprowadzenie prądu bezpośrednio do elektrody,
- przewodu masowego – w którym zacisk zakładany jest na spawany materiał.
W naszym asortymencie dostępne są spawarki MMA o różnych parametrach. Wybierając najodpowiedniejszy dla siebie wariant, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, to jest:
- amperaż urządzenia – zasadniczo im wyższy będzie maksymalny prąd spawania, tym więcej prac można wykonać spawarką MMA; najtańsze urządzenia z naszej oferty pracują przy amperażu w granicach 140 – 190 A; bardziej wszechstronne modele działają w zakresie od 200 do nawet 670 A, cykl pracy spawarki – im wyższa wartość wyrażona procentowo, tym wydajniejszy sprzęt; urządzenie pracujące w cyklu wynoszącym 60% powinno spełnić oczekiwania większości klientów, zasilanie – które standardowo dla wszystkich urządzeń może być jednofazowe (230 V) lub trójfazowe (400 V).
Spawarki MMA mogą być wyposażone także w szereg funkcji usprawniających pracę. Dzięki postępowi techniki nawet niektóre modele z niższej półki cenowej mogą poszczycić się takimi rozwiązaniami, jak na przykład:
- Hot Start – inaczej gorący start, czyli tryb przyspieszający rozruch i rozpoczęcie spawania; w tym wypadku na ułamek sekundy system spawarki podnosi natężenie prądu, co pozwala łatwo zajarzyć elektrodę,
- Anti Stick – niezwykle przydatna funkcja, którą można wykorzystać w przypadku zwarcia prowadzącego do przywierania elektrody do powierzchni metalu – system reaguje poprzez chwilowe wyłączenie prądu, by zapobiec wyżarzaniu się elektrody otulonej,
- Arc Force – system regulujący prąd zwarcia, co pozwala na stabilizację łuku elektrycznego,
- Soft Start – funkcja opracowana z myślą o pracy z elektrodami zasadowymi, których używa się przy mniejszym prądzie spawania; tryb ten gwarantuje stabilność łuku na samym początku spawania, VRD – system zapobiegający przeciążeniom.
Dla kogo spawarka MMA będzie dobrym wyborem?
Ze względu na prostą obsługę przy jednoczesnej sporej funkcjonalności spawarki MMA doskonale poradzą sobie w rękach osób początkujących. Jako urządzenia oferowane w przystępnych cenach mogą również sprawdzić się przy nieco bardziej wymagających pracach przydomowych i warsztatowych, bez konieczności inwestowania dużych środków finansowych w sprzęt. Do tego wybrane warianty oferowane w naszym centrum zostały wyposażone przez producentów w funkcję spawania synergicznego.
Dzięki temu, że wiele modeli spawarek MMA jest także przystosowanych do pracy metodą TIG, można też nazwać je urządzeniami dość wszechstronnymi. Sprzęt jest coraz częściej wyposażony również w niewielkie, ale czytelne i ułatwiające ustawianie parametrów wyświetlacze.
Poszukując modelu najlepiej spełniającego oczekiwania, a do tego kompaktowego i wygodnego w transportowaniu warto zwrócić uwagę również na to, czy w zestawie wraz z urządzeniem znajduje się walizka lub pasek przeznaczony do przenoszenia spawarki na ramieniu. Chociaż wydaje się, że to niewiele znaczący drobiazg, nasi klienci chwalą sobie takie udogodnienia w sytuacjach, gdy ze sprzętu spawalniczego korzystają terenowo.
Najczęściej wyszukiwane typy spawarek inwertorowych MMA:
- Spawarka inwertorowa, elektrodowa 230V
- Spawarka inwertorowa, elektrodowa 400V
- Spawarka inwertorowa, elektrodowa do 200A
- Spawarka inwertorowa, elektrodowa do 300A
- Spawarka inwertorowa, elektrodowa do 400A
- Spawarka inwertorowa, elektrodowa do 500A
Nie wiesz jakie urządzenie wybrać? Sprawdź nasz aktualny ranking spawarek!
Zobacz również przydatne wpisy na naszym blogu
Popularne marki i kategorie w dziale spawarek
Materiały spawalnicze
|
Popularne Marki
|
Pozostałe
|