Chemia spawalnicza

Zestaw do badań i wykrywania nieszczelności spoin Spawchem 3x500 ml | spawchem_px Zestaw do badań i wykrywania nieszczelności spoin Spawchem 3x500 ml | spawchem_px 2
W magazynie
Preparaty do badań spoin

Zestaw do badań i wykrywania nieszczelności spoin Spawchem

TOPChem
spawchem_px-G
94,99 zł
Zestaw do badań i wykrywania nieszczelności spoin metodą penetracyjną marki Spawchem. Służy do wykrywania nieciągłości otwartych, takich jak pory, szczeliny, pęknięcia, nieszczelności.
Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Chemia spawalnicza

Produkty należące do kategorii chemia spawalnicza to różnego typu preparaty stosowane w trakcie spawania. Są to środki, których zadaniem jest nie tylko uprościć cały proces, ale przede wszystkim chronić elementy eksploatacyjne przed, na przykład, szkodliwym działaniem odprysków. Sprawdź całą naszą ofertę nowoczesnych wyrobów chemicznych przeznaczonych dla spawalnictwa!

Preparat antyodpryskowy do spawania

Do najczęściej wykorzystywanych środków z zakresu chemii spawalniczej należą z pewnością preparaty antyodpryskowe. Mają one chronić elementy eksploatacyjne Twojego urządzenia spawalniczego. Odpryski, które w naturalny sposób powstają w trakcie obróbki metalu stanowią bowiem zagrożenie nie tylko dla spawacza – mogą intensywnie wpływać tak na powierzchnię spawaną, jak i dyszę Twojej spawarki.

Dlaczego odpryski metali są tak groźne dla wyposażenia? Ponieważ w niekontrolowany sposób wtapiają się w końcówkę uchwytu spawalniczego, a dokładniej w wewnętrzną powierzchnię dyszy gazowej. Drobiny metalowe przywierają do części palnika błyskawicznie i w sposób trwały. Z czasem dochodzi do zatykania się tych elementów, co ogranicza sprawność spawarki, a przy tym może negatywnie odbijać się na jakości wykonanej spoiny.

Środek antyodpryskowy nałożony przed spawaniem na końcówkę uchwytu spawalniczego oraz na powierzchnię spawanego metalu zadziała jak bariera ograniczająca trwałe przywieranie zanieczyszczeń odpryskowych. Nawet cienka warstwa znajdująca się na łączonych elementach metalowych ułatwi późniejsze usuwanie opiłków, a także przedłuży żywotność samego uchwytu spawarki. Chemię spawalniczą o takim charakterze stosuje się przy metodzie MIG/MAG, ewentualnie można wykorzystać jej właściwości podczas cięcia plazmowego.

Jakie formy środków antyodpryskowych są dostępne w sprzedaży?

W naszym asortymencie znajdują się środki antyodpryskowe w różnych postaciach. Do najpopularniejszych należą preparaty w sprayu, które można nałożyć szybko na każdą powierzchnię wymagającą ochrony. Taka forma podania pozwala także na uzyskanie powłoki o równomiernej grubości. Nowoczesne środki w sprayu są bezzapachowe i bezsilikonowe. Produkowane są zwykle na bazie wody. Wśród często wybieranych produktów z naszego asortymentu wymienić możemy preparat antyodpryskowy Spawmix, przeznaczony do użycia w przypadku wszystkich technik spawania elektrycznego. W ofercie dostępne są również aerozole marki ESAB czy Abicor Binzel.

Odmianą środków antyodpryskowych w postaci gazu są też spraye tworzące tak zwaną powłokę ceramiczną. Jest ona w pełni odporna na działanie czynników termicznych i, jak zapewniają producenci, chroni urządzenie nieprzerwanie nawet przez kilka godzin pracy. Do produktów tego rodzaju należy na przykład preparat antyodpryskowy Ambro-Sol.

Inną formą chemicznych środków spawalniczych są też pasty antyodpryskowe. Ich działanie jest właściwie identyczne, jak aerozoli, zmienia się jedynie sposób użycia. W przypadku takiego produktu, jak pasta ESAB Clean Weld konieczne jest na przykład zanurzenie rozgrzanej dyszy palnika bezpośrednio w puszce z preparatem, by mógł on „oblepić” osprzęt na całej powierzchni użytkowej.

Preparaty wytrawiające

W naszym asortymencie chemii spawalniczej dostępne są także specjalne preparaty o działaniu wytrawiającym. Zgodnie z nazwą środki tego typu pozwalają na wytrawienie metalu, a dokładniej mówiąc jego powłoki wierzchniej. Taki zabieg wykonuje się już po spawaniu, by usunąć ewentualne, powstałe w czasie pracy przebarwienia i zgorzeliny. Najczęściej przeprowadza się go w sytuacji, gdy elementy metalowe nie mają być już później dodatkowo zabezpieczane czy malowane i konieczne jest przywrócenie im estetycznego wyglądu.

Powierzchnię metalu poddaje się trawieniu także dlatego, że prace spawalnicze wpływają na powłokę pasywną (tlenkową) stali. Jej naruszenie uwrażliwia metal, który staje się podatny na korozję, ale też na wpływ czynników chemicznych. Zapobiega temu nałożenie pasty trawiącej, w składzie której znajdują się silnie działające kwasy – na przykład fluorowodorowy czy azotowy. Po około 24 godzinach dochodzi do odtworzenia powłoki pasywnej. Przy stosowaniu metody opartej na paście do wytrawiania należy pamiętać o tym, że jest ona drażniąca i toksyczna – osoby zajmujące się pasywacją elementów po spawaniu muszą mieć odpowiednią odzież ochronną oraz kwalifikacje do wykonania tego zadania.

Po tym czasie, aby substancje wytrawiające nie doprowadziły z kolei do głębokich uszkodzeń metalu, należy usunąć pozostałości pasty. W naszym sklepie znajdziesz specjalne pasty neutralizujące. Wykorzystane na powierzchni stali nierdzewnej czy kwasoodpornej będą niwelować trawiące działanie kwasu i pozbawiać powstałe odpady toksycznych właściwości. Neutralizatory stosowane po wytrawieniu są pozbawione zapachu i nie działają szkodliwie na organizm człowieka.

Chemia spawalnicza o działaniu kontrolnym

W sprzedaży dostępne są również specjalne środki chemii spawalniczej, które ułatwiają skuteczną kontrolę jakości wykonanych spoin. Należą do nich tak zwane zmywacze, penetranty oraz wywoływacze. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie niezbędne preparaty marki Topchem służące do przeprowadzenia metody penetracyjnej. Jak działają?

Substancje tego typu używane są razem do wykrywania mikrospękań bezpośrednio na spawanej powierzchni. W pierwszej kolejności konieczne jest nałożenie zmywacza, który usunie z metalu pozostałości smarów czy też zanieczyszczeń mechanicznych. Po takim wstępnym przygotowaniu i wysuszeniu powierzchni nakłada się na nią penetrant – pozostaje on na elemencie do mniej więcej kilkudziesięciu minut.

Pozostałe resztki preparatu penetrującego można zmyć wodą, a następnie kontrolowany element dokładnie wysuszyć. Na tak opracowaną powierzchnię nakłada się wywoływacz i pozostawia do wyschnięcia. Zawarte w nim składniki pozwalają wykryć i wybarwić wszelkiego rodzaju nieszczelności, pęknięcia i podobne nieprawidłowości.

W razie pytań lub problemów z wyborem określonych produktów chemicznych koniecznie skontaktuj się z naszym doradcą!

Popularne marki i przydatne linki

Polecane produkty i kategorie

Popularne Marki

Pozostałe kategorie

Filtruj według
Kategorie
Cena
Producenci
Filtruj
Produkt dodany do listy ulubionych.
Produkt został dodany do porównania.