Druty spawalnicze | pręty TIG
Drut spawalniczy TIG do aluminium AlMg5 ER5356 fi 2,0 mm / 1,0 kg / FIXWELD
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 12.64 fi 1,6/1000/1 kg
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 12.64 fi 2,0/1000/1 kg
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 12.64 fi 3,2/1000/1 kg
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 13.09 fi 2,4/1000/5 kg
Drut spawalniczy TIG do aluminium AlMg5 ER5356 fi 2,4 mm / 1,0 kg / FIXWELD
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 308 LSi fi 1,6/1000/1 kg
Drut spawalniczy TIG do aluminium AlMg5 ER5356 fi 1,6 mm / 1,0 kg / FIXWELD
Drut spawalniczy TIG SG2 (WSG2) fi 1,6 mm / 1,0 kg / FIXWELD
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 13.09 fi 3,2/1000/5 kg
Drut spawalniczy TIG ESAB OK Tigrod 316 LSi fi 2,0/1000/1 kg
Wybierz drut spawalniczy TIG
W naszej ofercie dostępne są druty spawalnicze TIG, stosowane oczywiście w trakcie spawania metodą o tej samej nazwie. Wybór odpowiedniego wariantu jest uzależniony zarówno od tego, jaki materiał będzie poddawany obróbce i jakiej jest grubości oraz ostatecznie jaką spawarką będzie pracować spawacz.
Wybierając produkty do tej kategorii, dbamy o to, by zaoferować Klientom możliwie największy wybór drutów spawalniczych. Do asortymentu wprowadzamy markowe wyroby, a w razie problemów związanych z wyborem nasi konsultanci pozostają do dyspozycji.
Na czym polega spawanie metodą TIG?
Spawanie metodą TIG odbywa się z użyciem nietopliwej elektrody wolframowej. Obróbka metalu zachodzi w osłonie gazu, który chroni jeziorko spawalnicze powstające w trakcie pracy z materiałem. Gaz musi być obojętny chemicznie, najczęściej do tego celu wybierany jest argon lub hel, niekiedy ich mieszanina.
Łuk elektryczny jarzy się pomiędzy wspomnianą elektrodą nietopliwą (biegun ujemny), a metalem, który zazwyczaj stanowi biegun dodatni. Podawany w trakcie spawania drut spawalniczy lub też pręt TIG jest rozgrzewany i topiony przez elektrodę. Łącząc się z metalem, tworzy gładką spoinę o wysokiej odporności mechanicznej.
Podawanie drutu odbywa się ręcznie, jednak na rynku dostępne są również automatyczne podajniki “zimnego” drutu. Można wykorzystywać je do spawarek różnych producentów, a zastosowanie podajników sprzyja, na przykład, wygodnemu układaniu długich spoin. W zależności od tego, jakie są umiejętności spawacza, drut może znajdować się ciągle w jeziorku spawalniczym lub być podawany w formie stopionych kropel. W trakcie spawanie metodą TIG wykorzystuje się prąd stały lub zmienny.
Dlaczego warto spawać metodą TIG? Ponieważ jest niezwykle precyzyjna i zapewnia estetyczny efekt. Znajduje zastosowanie przy obróbce metali różnego rodzaju, w tym także kolorowych, brązu czy stali wysokostopowej. Technika ta jest wykorzystywana do spawania rurociągów, w przemyśle chemicznym, lotniczym czy samochodowym, gdzie wymagana jest dokładność, a często także obróbka cienkich blach.
Druty spawalnicze stosowane w metodzie TIG
Zakup drutu spawalniczego do zastosowania w metodzie TIG nie zawsze jest łatwy – wybór prawidłowego wariantu jest zależny od różnych czynników. Najistotniejszym kryterium podczas dobierania drutów jest jasne określenie, jakie metale będą przy ich pomocy spawane. Tym sposobem w asortymencie centrum dostępne są druty miedziowane z dodatkiem molibdenu, krzemu i manganu, lub chromu z molibdenem i niklem, magnezu i glinu czy pręty spawalnicze TIG gatunku 1450.
Do spawania jakich metali wykorzystywane są oferowane przez nas druty spawalnicze? W katalogu znajdują się warianty przeznaczone do wykonywania spawów na stali:
- niskostopowej i niestopowej,
- o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych,
- pracującej w wyższych temperaturach,
- trudnordzewiejących,
- nierdzewnych, kwaso i żaroodpornych.
Ponadto poszczególne warianty mogą być stosowane do obróbki spawaniem takich materiałów, jak stopy niklu lub miedzi czy aluminium. W założeniu materiał, z jakiego wykonany jest drut spawalniczy, powinien mieć taki sam lub podobny skład chemiczny do metalu, który jest poddawany procesom spawalniczym. Jednocześnie spoiwo zazwyczaj dobiera się tak, by wykazywało lepsze właściwości niż spawane elementy.
Jakie średnice drutu spawalniczego są dostępne?
Druty spawalnicze przeznaczone do spawania metodą TIG są, podobnie jak materiały stosowane w innych technikach, oferowane w różnych średnicach. W sprzedaży znajdują się pręty TIG w rozmiarze od 1 do 4 milimetrów.
Klientom oferujemy wyroby produkowane przez najbardziej rozpoznawalne w branży marki. W naszym asortymencie zainteresowaniem cieszą się druty produkowane przez firmę ESAB czy Metalweld. Prowadzimy także sprzedaż materiałów importowanych.
Wykorzystanie elektrod w spawaniu TIG
W naszej ofercie dostępne są oczywiście niezbędne, nietopliwe elektrody do spawania metodą TIG. Wybór właściwego wariantu ma wpływ na dalszą pracę oraz wykorzystanie określonego typu drutu spawalniczego. By ułatwić rozróżnianie poszczególnych gatunków elektrod, zostały one oznaczone różnymi kolorami:
- zielone – całkowicie z wolframu; do spawania takich metali, jak stopy aluminium i czyste aluminium,
- czerwone – z dodatkiem toru; do stali nisko i wysokostopowych oraz do stopów miedzi czy niklu,
- szare – z dodatkiem ceru; przeznaczone do spawania prądem stałym i zmiennym stopów aluminium i tytanu oraz stali,
- niebieskie i złote – z dodatkiem lantanu w różnych proporcjach; oba warianty nadają się do spawania takich materiałów, jak stale wysokostopowe i niskostopowe oraz stopy niklu, tytanu czy aluminium,
- fioletowe – z dodatkiem lantanu i ceru; do spawania prądem stałym metali jak wyżej.
Elektrody wolframowe uszlachetnione tlenkami poprawiają stabilność łuku spawalniczego lub ułatwiają jego zajarzenie.
Wybór najlepszego wariantu elektrody uzależniony jest także od tego, jakim prądem będzie spawany metal, bo to względem tego parametru powinno się dobierać jej średnicę. Przykładowo, przy korzystaniu z elektrody o średnicy 1 milimetra zaleca się ustawiać amperaż w granicach od 5 do 80 A w przypadku prądu stałego lub od 10 do 80 A, jeśli spawanie odbywa się prądem przemiennym.
Znacznie wyższych wartości można używać wraz ze wzrostem średnicy drutu. Biorąc pod uwagę szerokość elektrody wolframowej, parametry spawania mogą być ustawiane w następujący sposób:
- 1,0 mm: prąd DC od 5 do 80 A/ prąd AC od 10 do 80 A,
- 1,6 mm: prąd DC od 60 do 140 A/ prąd AC od 15 do 90 A,
- 2,4 mm: prąd DC od 130 do 220 A/ prąd AC od 20 do 140 A,
- 3,2 mm: prąd DC od 220 do 340 A/ prąd AC od 30 do 200 A,
- 4,0 mm: prąd DC od 330 do 350 A/ prąd AC od 40 do 350 A.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drutu do TIG-a?
W przypadku potrzeby wyboru najlepszego, czy może najbardziej optymalnego drutu do spawania metodą TIG należy zestawić ze sobą kilka ważnych czynników związanych tak z parametrami spawarki czy elektrody nietopliwej, jak i przede wszystkim z gatunkiem materiału spawanego.
Przy spawaniu tą techniką nie bez znaczenia jest także wprawa spawacza – ręczne podawanie drutu spawalniczego wymaga nieco umiejętności, jednak po opanowaniu tej sztuki można uzyskiwać bardzo estetyczne i trwałe spoiny, także na elementach delikatnych i wymagających precyzyjnego opracowania. A wszystkie niezbędne do tego urządzenia i akcesoria można kupić w naszym centrum!
Sprawdź również kategorię Spawarki TIG
Popularne marki i kategorie działu Druty TIG
Do spawarek TIG
|
Popularne Marki
|
Materiały spawalnicze
|