- Spawalnictwo
- 0 polubienia
- 2609 odsłony
- 0 komentarze
Spawarka to ten rodzaj urządzenia, które zazwyczaj kupuje się raz na kilka lat. Powinna zatem służyć użytkownikowi przez długi czas i w optymalny sposób spełniać jego potrzeby związane z realizacją prac spawalniczych. Na co zatem warto zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia? Które parametry pracy spawarki powinny być dla Ciebie najistotniejsze? Zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem poruszającym ten temat.
Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?
W tym miejscu wszyscy specjaliści są zgodni – nawet jeśli korzystasz ze spawarki sporadycznie i czysto hobbystycznie, lepszym wyborem będzie model inwertorowy. Na rynku urządzenia spawalnicze zaliczające się do tej kategorii dostępne są w całkiem przystępnych cenach i tak naprawdę nie jest konieczne kupowanie najdroższego modelu – sprzęt ze średniej półki będzie sprawdzał się bardzo dobrze w różnych warunkach pracy. Warto mieć także na uwadze fakt, że modele transformatorowe są powoli, ale stopniowo wycofywane z produkcji.
Niewątpliwą przewagą spawarki inwertorowej nad transformatorową jest wydajność tej pierwszej. Użytkownicy doceniają także możliwość płynnej regulacji parametrów spawania i dostosowywania ich do określonych potrzeb (w przypadku urządzeń transformatorowych należy pamiętać, że oferują tylko regulację w trybie skokowym). Niewielkie, dość lekkie urządzenia inwertorowe o wszechstronnym zastosowaniu charakteryzują się niską awaryjnością. W odróżnieniu od sprzętu transformatorowego spawarki inwertorowe zużywają ponadto mniej prądu. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz zdecydować się na model pracujący w jednej, konkretnej metodzie spawania lub też zakupić urządzenie typu 3 w 1, które praktycznie da Ci nieograniczone możliwości wykonywania prac spawalniczych.
Wiedząc już, że spawarka inwertorowa będzie najkorzystniejszym wyborem, możesz w tym momencie gruntownie zastanowić się, do jakich celów zostanie ona przeznaczona.
Spawarka do aluminium
Realizujesz większe i mniejsze prace naprawcze czy montażowe i Twoim potrzebom najbardziej odpowiadałaby spawarka do aluminium? Jasne określenie, jakie metale będą najczęściej poddawane obróbce to kolejny dobry sposób na wybranie odpowiedniego urządzenia spawalniczego!
W przypadku spawarek do aluminium na polecenie zasługują przede wszystkim półautomaty spawalnicze, czyli popularne migomaty. Dobrym wyborem będą w takim przypadku urządzenia MIG/MAG z prądem pulsacyjnym. Bez trudu wykorzystasz je również wtedy, jeśli co pewien czas chcesz za ich pomocą spawać nieco grubsze materiały. Korzystanie z nich wiąże się jednak z użyciem odpowiedniego gazu osłonowego. W trakcie pracy będą one uwalniać odpowiednią ilość gazu, który ochroni powstające jeziorko spawalnicze. Do spawania o bardziej precyzyjnym charakterze sięgnij raczej po spawarkę TIG AC/DC.
Spawarka TIG do spawania prądem przemiennym AC jest już urządzeniem, do którego obsługi warto się wcześniej przygotować i mieć przynajmniej podstawowe pojęcie na temat spawania. Nie oznacza to, że sprzęt ten jest bardziej wymagający, a raczej plany uzyskania precyzyjnego efektu będą wymagały od Ciebie więcej wprawy. W przypadku modeli TIG możesz też wykorzystywać je do trudniejszych prac i spawać z ich pomocą także stale wysokostopowe.
Spawarka MMA również powinna sobie ze spawaniem aluminium poradzić bez większych komplikacji. Co więcej, wielu praktyków uważa, że to urządzenie spawalnicze sprawdzi się w przypadku większości prac podstawowych, niezbyt skomplikowanych, jak i w czasie bardziej zaawansowanych procesów. Bez trudu użyjesz jej również w trudniejszych warunkach otoczenia. Minusem jest natomiast konieczność włożenia większej pracy w prawidłowe opracowanie spawu. Metoda MMA wiąże się bowiem z powstawaniem grudek żużlowych na powierzchni spoiny, które należy usuwać na bieżąco i w sposób mechaniczny.
Znając już mniej więcej swoje potrzeby i wymagania względem spawarki koniecznie należy przyjrzeć się jej specyfikacji, by w rozsądnej cenie kupić możliwie najlepszy sprzęt.
Parametry spawarki – co brać pod uwagę?
Wśród tych najbardziej podstawowych parametrów spawarek wyróżnia się kilka, które należy brać pod uwagę zarówno przy zakupie sprzętu do użytku domowego, jak i profesjonalnego.
Do takich zalicza się:
- prąd spawania (amperaż),
- cykl pracy spawarki,
- funkcje dodatkowe,
- w określonych przypadkach – stopień ochrony obudowy IP.
Prąd spawania
Kwestia amperażu, czyli wartości znamionowego prądu spawania jest istotna ze względu na to, jak często i w jaki sposób będziesz wykonywać prace spawalnicze. Osobom, które nastawiają się na wykorzystywanie urządzenia co pewien czas i to do drobnych zadań może wystarczyć spawarka o prądzie spawania w granicach 160 – 200 A. Świetnie bowiem sprawdzi się przy spawaniu detali, jak i tych nieco grubszych elementów. Profesjonalista czy amator, który intensywnie użytkuje spawarkę i na etapie zakupu wie, że będzie potrzebować jej także do bardziej złożonych prac powinien zainteresować się modelami o amperażu powyżej 250 A.
Uwaga, musisz też pamiętać o rodzaju zasilania Twojej spawarki. W warunkach domowych czy garażowych najczęściej masz dostęp jedynie do zwykłego zasilania sieciowego (230 V). Spawarki z woltażem na poziomie 400 V muszą być przyłączane do sieci trójfazowej – nie każdy ma możliwość skorzystania z niej.
Cykl pracy
Cykl pracy spawarki, który w jasny sposób informuje użytkownika o możliwym czasie jej wykorzystania, w każdym przypadku powinien wynosić przynajmniej 60%. To, zarówno według opinii ekspertów, jak i samych użytkowników optymalny poziom, który gwarantuje wygodę stosowania i stabilne warunki do pracy. Im wyższa wartość procentowa, tym krótszy jest bowiem czas chłodzenia spawarki po pracy.
Funkcje dodatkowe
Funkcje dodatkowe, które producenci oferują w swoich urządzeniach spawalniczych mogą w znacznym stopniu uprościć korzystanie ze spawarki, jak i usprawnić cały proces spawania. Opcje, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, to system przyspieszenia zapłonu elektrody (Hot Start) czy też funkcja zapobiegająca przyklejaniu się elektrody do obrabianego materiału (Anti Stick). Niezwykle wygodny i optymalizujący pracę ze spawarką jest ponadto tak zwany tryb synergiczny. Urządzenie oparte na takim systemie w sposób automatyczny dopasowuje względem siebie poszczególne parametry spawania, ustalając specyfikację na prawidłowym poziomie. Nie są to oczywiście opcje niezbędne do prawidłowego przeprowadzania spawania, ale z pewnością w dużym stopniu mogą poprawić jakość pracy.
Bez względu na przeznaczenie nowej spawarki, dobrym pomysłem jest wybieranie urządzeń, które zostały wyposażone w systemy zabezpieczające, na przykład chroniące przed przegrzaniem. Na szczęście nowy sprzęt jest już właściwie standardowo w taki typ ochrony wyposażony.
Na stopień ochrony obudowy IP zwrócić uwagę powinien każdy, kto zakłada wykorzystywanie urządzeń spawalniczych w nieco trudniejszych warunkach, także na zewnątrz. Wówczas dobrze jest wybrać taki model spawarki, w specyfikacji której producent jasno określił stopień zabezpieczenia (np. IP44). Taka informacja pozwala stwierdzić, na jakim poziomie Twoje urządzenie będzie chronione przed działaniem pyłów czy wody.
Spawarka Ideal Expert MIG 210...
Spawarka Magnum MIDI MIG 210/2 MMA -...
Spawarka Magnum MIG 330 W MMA IGBT -...
Spawarka Schweisskraft Craft-MIG 201P...
Spawarka Sherman DIGITIG 315 AC/DC...
Spawarka ESAB Rogue ET 230iP AC/DC -...
Spawarka Spartus ProTIG 401P AC/DC -...
Spawarka Welder Fantasy Ultra JET TIG...
Spawarka Welder Fantasy JET TIG II...
Spawarka Ideal Expert ARC 201 PFC -...
Spawarka Magnum Snake 210 Profi - zestaw
Spawarka Ideal V-ARC 225 Digital -...
Spawarka Ideal Praktik 220 LED...
Spawarka Magnum Snake 225 IGBT - zestaw
Zobacz co przeglądali inni!
- Spawarki MIG|MAG
- Spawarki TIG
- Spawarki MMA
- Druty spawalnicze MIG | MAG
- Druty spawalnicze | pręty TIG
- Elektrody spawalnicze
- Przyłbice spawalnicze
- Fartuchy spawalnicze
- Rękawice spawalnicze
- Uchwyty spawalnicze MIG|MAG
- Uchwyty spawalnicze TIG
- Uchwyty elektrodowe
- Butle gazowe
- Kątowniki spawalnicze
- Zestawy narzędzi