- Spawalnictwo
- 0 polubienia
- 8839 odsłony
- 0 komentarze
Planujesz zakup spawarki inwertorowej do użytku typowo amatorskiego? W takim przypadku nie musisz od razu decydować się na drogie urządzenie. Na początek wystarczy spawarka ze średniej półki cenowej, która oferuje pracę przy wystarczających dla Ciebie parametrach. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się popularnym wariantom i postaramy się wybrać te, na które uwagę zwrócić powinien każdy hobbysta – amator!
Krótka charakterystyka spawarek inwertorowych
Spawarki inwertorowe to urządzenia o wysokim stopniu niezawodności i wszechstronności – w odróżnieniu od modeli transformatorowych są nowoczesnymi konstrukcjami zasilanymi za pomocą inwertera. Decydując się na spawarkę tego rodzaju, zyskujesz możliwość pracy różnymi metodami spawania. Urządzenie z pewnością zachwyci Cię swoją bezawaryjnością!
Inwerter, inaczej falownik, spełnia w takich spawarkach istotną rolę. Dzięki niemu pobierany z sieci prąd zostaje przekształcony w prąd stały i podniesiona zostaje jego częstotliwość. Następnie w sposób płynny zostaje ponownie przekształcony, tym razem w prąd zmienny.
Spawarka inwertorowa zużywa mniej prądu niż model transformatorowy i może korzystać ze standardowych, domowych gniazdek jednofazowych (230 V). Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się do tego nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami technicznymi – do użytku półprofesjonalnego możesz dobrać sprzęt w pełni odpowiadające Twoim oczekiwaniom i umiejętnościom oraz ustalonemu budżetowi.
Zastanawiasz się, jaka spawarka do domu sprawdzi się najlepiej? Wybierz lekkie i poręczne urządzenie inwertorowe!
Rodzaje spawarek inwertorowych
Jak nietrudno się domyślić, spawarki inwertorowe można podzielić na trzy kategorie, które podporządkowane są wybranej metodzie spawania. O tym, na którą technikę postawisz, decydujesz Ty. My zawsze zalecamy wybranie jednej i dopracowanie jej do perfekcji!
A pomóc w tym mogą:
- spawarki inwertorowe MMA – świetny wybór w przypadku chęci realizowania podstawowych prac spawalniczych, ale osoba początkująca musi przygotować się na dodatkową pracę – metoda ta generuje żużel, który należy po spawaniu usunąć w sposób mechaniczny; urządzenia tego rodzaju sprawdzą się świetnie w pracy w miejscach trudno dostępnych,
- spawarki inwertorowe MIG/MAG – czyli popularne migomaty, urządzenia o uniwersalnym przeznaczeniu, które można wykorzystywać do różnych prac spawalniczych; ze względu na konieczność użycia gazu osłonowego musisz pamiętać, żeby dokupić butlę z wybraną substancją aktywną czy obojętną chemicznie lub też zaopatrzyć się w drut samoosłonowy, by wyeliminować stosowanie butli,
- spawarki inwertorowe TIG – jeśli potrzebna jest Ci spawarka do aluminium lub stali wysokostopowej, ta kategoria urządzeń powinna Cię zainteresować; metoda TIG zapewnia bardzo estetyczny spaw, ale korzystanie z niej wymaga większej wprawy,
- spawarki inwertorowe typu 3 w 1 – na rynku znaleźć można także urządzenia wszechstronne, które są przystosowane do spawania każdą z powyższych metod.
Jeśli już wiesz, którą metodą chcesz się posługiwać, przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się poszczególnym parametrom najlepszej spawarki inwertorowej dla amatora. Ponieważ urządzenie w założeniu nie będzie wykorzystywane do profesjonalnego użytku, nie trzeba od razu sięgać po sprzęt o najwyższych osiągach. Z drugiej strony nie warto też kupować najtańszych spawarek lub modeli, które nawet nie posiadają oznaczenia producenta. Są bowiem wątpliwej jakości i nawet przy drobnych pracach domowych mogą szybko ulegać awariom.
Decydując się na zakup firmowego urządzenia, czy to ze sklepu internetowego, czy też stacjonarnego, zyskujesz pełną gwarancję producenta, co oznacza, że nie musisz obawiać się trudności związanych z przeprowadzeniem napraw i serwisowania w przypadku nieprzewidzianej awarii.
Parametry, na które musisz zwrócić uwagę
Dobra spawarka inwertorowa do domowego użytku powinna być urządzeniem na tyle dobrej jakości, by radziła sobie nie tylko z drobniejszymi zadaniami, ale też z nieco bardziej wymagającymi pracami – z pewnością z czasem, im bardziej opanujesz wybraną metodę spawania, tym więcej i częściej będziesz korzystać ze spawarki. Dobrze zatem mieć w swoim wyposażeniu sprzęt, który nieco wykracza poza podstawowe parametry.
Na pierwszym miejscu warto sprawdzić amperaż spawarki. To, z jaką mocą będzie działać odbije się oczywiście na komforcie pracy oraz prawidłowości realizowanych łączeń spawalniczych.
Kierując się tą kategorią spawarki inwertorowe można podzielić na:
- modele do 150 – 160 A – o niewielkiej mocy, która pozwala zwykle na spawanie materiałów o niezbyt dużej grubości (na przykład blach) – z tego względu takie warianty wybierają osoby spawające rzadko i niewielkie elementy w ramach hobbystycznego majsterkowania,
- modele od 160 do 250 A – spawarki o takim amperażu można nazwać najbardziej uniwersalnymi – bez trudu mogą służyć nie tylko hobbystom, są używane również do bardziej profesjonalnych działań; w przypadku spawarek o maksymalnym prądzie spawania w takich granicach możliwe jest wykonywanie łączenia większości materiałów, także grubszych i większych,
- modele od 250 A wzwyż – polecane do pracy z materiałami o większej grubości – takie urządzenia są jednak droższe od modeli o niższym prądzie spawania; mogą być wykorzystywane do wykonywania skomplikowanych czy wysokich jakościowo spawów.
Poza wymienionymi wyżej wartościami dla spawarki inwertorowej możesz też sprawdzić przed zakupem pozostałe cechy. Jedną z tych istotniejszych będzie oczywiście cykl pracy spawarki. Jeśli wybierzesz model, który charakteryzuje się cyklem na poziomie 60%, będziesz w stanie w pełni wykorzystać możliwości urządzenia spawalniczego.
W przypadku nieco droższych spawarek inwertorowych nawet tych przeznaczonych do użytku amatorskiego, możesz ponadto zetknąć się z kilkoma funkcjami dodatkowymi, takimi jak Anti Stick, Arc Force, Hot Start czy dwutakt/czterotakt. Pracując w miarę regularnie i przy różnorodnych domowych projektach mogą one okazać się niezwykle przydatne, a także w komfortowy sposób usprawnią Twoje działania.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Ze spawarką inwertorową pracuje się na tych samych zasadach, jak z urządzeniami transformatorowymi starszego typu. Działanie, a także wykorzystanie dodatkowych akcesoriów jest w tym przypadku zależne przede wszystkim od tego, do pracy jaką metodą przeznaczona jest spawarka.
W przypadku urządzeń TIG musisz zaopatrzyć się w nietopliwe elektrody wolframowe. Do migomatów konieczne będzie dobranie drutów topliwych, które zapewnią odpowiednią jakość spoiny przy użyciu obojętnych lub aktywnych gazów osłonowych. W przypadku inwertorowych spawarek MMA zaopatrz się w elektrody otulone, których zewnętrzna warstwa pod wpływem działania łuku elektrycznego stapia się i uwalnia gaz osłonowy. Z tego względu prawdopodobnie właśnie urządzenie spawalnicze pracujące metodą MMA można nazwać najlepszym rozwiązaniem dla amatora – nie trzeba kupować osobnych butli z gazem (jak przy MIG/MAG) czy posiadać nieco większych umiejętności (jak przy TIG). Osoby, które spawają raczej sporadycznie wybierają często niewielkie spawarki na drut samoosłonowy. Przykładem takiego urządzenia jest model Sherman 180 FL, który współpracuje ze szpulami drutu do wagi 1 kilograma.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń inwertorowych znanych marek. Ich ceny różnią się w zależności od parametrów spawarki, jednak nie warto rezygnować z zakupu sprzętu sygnowanego przez konkretną firmę. Wśród hobbystów sporym zainteresowaniem cieszą się spawarki Magnum, które w naszej ofercie dostępne są już od kilkuset złotych (np. model Snake 200 I ND Alu Box).
Równie popularne są urządzenia spawalnicze takich marek, jak:
- Ideal – np. Ideal Praktik 205 Digital,
- Esab, np. Esab Rogue 180i PRO,
- Weldman, np. Weldman Micro MIG 200.
Podsumowanie
Spawarki inwertorowe mają nad transformatorowymi modelami znaczną przewagę. Chociaż zwraca się uwagę na znaczne różnice w cenach, to jednak urządzenia należące do tej pierwszej kategorii są lżejsze, a więc bardziej mobilne, energooszczędne i dużo bardziej wytrzymałe oraz niezawodne. Prostą spawarkę transformatorową można naprawić samodzielnie, a inwertorową niekoniecznie – jednak niezwykle rzadko taki sprzęt ulega poważnym awariom. Zatem wybór nieco droższego urządzenia, ale uznanej w środowisku marki i o określonych parametrach wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla każdego amatora spawania!
Spawarka Spartus EasyMIG 225 - zestaw
Spawarka Ideal Tecnomig 286 Pulse...
Spawarka Magnum MIG 210 Synergia -...
Spawarka Magnum MIG 205L - zestaw
Spawarka ESAB Renegade ET 210iP W -...
Spawarka Magnum TIG THF 354 AC/DC...
Spawarka Sherman DIGITIG 214 Clean z...
Spawarka Magnum TIG THF 238P AC/DC...
Spawarka Spartus ProTIG 321P DC - zestaw
Spawarka Ideal Expert TIG 220 AC/DC...
Spawarka Schweisskraft High-TIG Plus...
Spawarka ESAB Rogue ET 180i DC - zestaw
Spawarka Spartus ProTIG 3000 DC - zestaw
Spawarka Welder Fantasy JET TIG II...
Zobacz co przeglądali inni!
- Spawarki MIG|MAG
- Spawarki TIG
- Spawarki MMA
- Druty spawalnicze MIG | MAG
- Druty spawalnicze | pręty TIG
- Elektrody spawalnicze
- Przyłbice spawalnicze
- Fartuchy spawalnicze
- Rękawice spawalnicze
- Uchwyty spawalnicze MIG|MAG
- Uchwyty spawalnicze TIG
- Uchwyty elektrodowe
- Butle gazowe
- Kątowniki spawalnicze
- Zestawy narzędzi